ادامه مطلب

مرداد ۱۶, ۱۳۹۶
نویسنده : arsalan
دسته بندی : Uncategorized

سینمای ایران به سمت سینمای سطحی می‌رود

[ad_1]

در حالی که چند روز پیش طیبه سیاوشی شاه عنایتی یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، اعلام کرده بود که در شان نماینده مجلس نیست که در مورد اکران فیلم‌های سینمایی اظهار نظر کند، امروز احد آزادی خواه سخنگوی کمیسون فرهنگی، به انتقاد از اکران برخی فیلم‌های سینمایی از جمله «پا تو کفش من نکن» حسین فرح‌بخش پرداخته است و گفته که سینمای ایران با اکران برخی فیلم‌ها به سمت یک سینمای سطحی گام بر می‌دارد.

احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس که پیش‌تر مواضع نسبتا تندی را در مورد اعضای شورای پروانه نمایش و اکران برخی فیلم‌های سینمایی اتخاذ کرده بود، امروز در مورد  درباره اکران فیلم‌های «نامناسب» در سینمای ایران به تسنیم گفت: «ما درباره این موضوع دو رویکرد داریم. رویکرد قانونی و رویکرد اعتقادی. در رویکرد قانون، فیلم‌هایی که از شورای پروانه نمایش مجوز دریافت کرده باشند، می‌توانند وارد چرخه اکران شوند. فیلم سینمایی «پاتو کفش من نکن» نیز از جمله فیلم‌هایی است که پروانه نمایش دریافت کرده است.»

این نماینده اصولگرا درباره این موضوع ادامه داد: «زاویه دوم، زاویه اعتقادی و حرفه‌ای این گونه فیلم‌ها است. اعتقاد دارم که فیلم‌های مانند «پاتو کفش من نکن» فرآیند سینمای حرفه‌ای ما را از سمت سوی یک سینمای شاخص بین المللی به یک سینمای عرفی و سطحی می‌برد که این موضوع نگران کننده است. امروز سینمای ما رنگ و بوی بالیوودی به خود گرفته است و به سمت سینمای سطحی می‌رود.»

 سخنگوی کمیسیون فرهنگی معتقد است برخی فیلم‌های سینمایی، می‌تواند سینمای کشور را با رکود مواجه کنند. او همچنین می‌گوید که این حق کمیسیون فرهنگی مجلس است که عملکرد اعضای شورای پروانه نمایش را مورد ارزیابی قرار دهد: «در حال حاضر سینمای ما باید به سمت تعالی ارتقا پیدا کند. متاسفانه  این فیلم‌های کلیشه‌ای باعث می‌شود که این روند در سینمای کشورمان روند نزولی داشته باشد. این گونه فیلم‌ها عموماً سینمای کشورمان را با رکود و نابودی مواجه کرده و آینده تاریکی را پیش روی ما می‌گذارد. کمیسیون فرهنگی حق این را دارد که فیلم‌هایی که اکران می‌شوند را مورد ارزیابی قرار دهد و از اعضای شورای پروانه نمایش پرسشگری کند. این حق، حق قانونی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است.»

 آزادی‌خواه که خود در مورد سینما اظهارات کارشناسی را مطرح می‌کند، درباره نقش منتقدان و کارشناسان سینمایی می‌گوید: «منتقدین باید با نظرهای کارشناسی شده در این مسیر گام بردارند. چرا که نظرهای غیر کارشناسی می‌تواند در این مسیر خطر ساز باشد. اگر انتقادها بجا و فنی صورت بگیرد بسیار مؤثر خواهد بود.»

9412

[ad_2]

لینک گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

این خبر را به اشتراک بگذارید :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*