ادامه مطلب

شهریور ۱۸, ۱۳۹۶
نویسنده : arsalan
دسته بندی : Uncategorized

دو بازیگر زن ایرانی از سفر به جشنواره فیلم تورنتو منع شدند

[ad_1]

منابع خبری: ماهور جباری و شایسته سجادی که در فیلم «آوا» ساخته صدف فروغی ایفای نقش کرده‌اند، به دلیل عدم صدور ویزا از شرکت در جشنواره فیلم تورنتو محروم ماندند. قرار است جدیدترین ساخته فروغی در جشنواره تورنتو امسال اکران جهانی شود و این در حالی است که کانادا حاضر به صدور ویزا نشده و عملا با حضور دو بازیگر زن ایرانی «آوا» برای شرکت در مراسم فرش قرمز این فیلم موافقت نکرده است.

فروغی با اعلام این گزارش به «هالیوود ریپورتر» گفته است: «ناامید شدم چون آرزو داشتم بازیگرانم بتوانند در مراسم اکران فیلم‌مان همراهی‌ام کنند.» برگزارکنندگان جشنواره تورنتو حمایت‌شان را از دو بازیگر زن ایرانی که موفق به دریافت ویزا از سوی سفارت کانادا نشده‌اند، اعلام خواهند کرد. سخنگوی جشنواره بیانیه‌ای به این مضمون منتشر کرده است: «جشنواره فیلم تورنتو حمایتش را از ماهور جباری و شایسته سادات سجادی اعلام کرده است. مشتاق بودیم آنها می‌توانستند در مراسم اکران جهانی «آوا» در تورنتو حضور داشته باشند. اگرچه اینجا در کنار ما حضور نخواهند داشت اما با صدا و استعدادشان در فیلم‌شان خواهند درخشید.»

سجادی که از طریق سفارت کانادا در ترکیه برای ویزا اقدام کرده بود اولین کسی بود که درخواستش رد شد. سفارت کانادا در توضیح دلایل عدم موافقت با صدور ویزای بازیگر 17 ساله نوشته «تضمین کافی مبنی بر بازگشت‌تان بعد از پایان اقامت موقت‌تان در کانادا ارایه نکرده‌اید». وضعیت مالی، شغلی و خانوادگی از جمله دلایل موثر در اتخاد این تصمیم از سوی سفارت کانادا عنوان شده است.

جباری هم که نقش شخصیت اصلی فیلم «آوا» را بازی کرده با پاسخی مشابه روبه‌رو شده است. سفارت کانادا به مبهم بودن هدف سفر او اشاره کرده است. جباری در واکنش به این تصمیم گفته: «فرصت خوبی بود که به همراه مخاطبان به تماشای فیلم‌مان بنشینیم اما مهم‌تر این است که فرصتی برای نمایش فیلم‌مان در چنین جشنواره تاثیرگذاری فراهم شده است.»

با این حال، به عقیده فروغی که فیلمش در بخش «اکتشاف» به نمایش در می‌آید هیچ‌گونه شبهه‌ای در هدف سفر این دخترها به کانادا وجود نداشته است. فیلمساز ایرانی مقیم کانادا در ادامه بر حمایت بی‌دریغ و پی‌گیری برگزارکنندگان جشنواره در رابطه با امور مربوط به سفارت تاکید کرده است.  برای کشوری که مدعی آزادی است و مواضعش در قبال مهاجران و مسافران به ظاهر متفاوت با سیاست‌های دولت دونالد ترامپ است، چنین حرکتی می‌تواند شرم‌آور به نظر بیاید. جالب‌تر آن که فروغی یادآور شده در سفر اخیرش به امریکا هیچ مشکلی برایش پیش نیامده است.

سجادی که در نقش «ملودی» دوست آوا ظاهر شده، در واکنش به این اتفاق گفته است: «تنها نکته مهم برای من این است که فیلم به جایگاهی که مستحقش است دست یافته و امیدوارم با استقبال برگزارکنندگان و مخاطبان جشنواره روبه‌رو شود. بی‌صبرانه منتظر اولین واکنش‌ها و کلی اتفاقات خوب بعد از اکران جهانی فیلم هستم.»

9414

[ad_2]

لینک گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

این خبر را به اشتراک بگذارید :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*