ادامه مطلب

شهریور ۵, ۱۳۹۶
نویسنده : arsalan
دسته بندی : Uncategorized

توسعه فرهنگی مرهون زحمات صالحی امیری، مسجد جامعی و خاتمی است

[ad_1]

مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز با حضور سیدرضا صالحی‌امیری و سیدعباس صالحی ، اسحاق جهانگیری، حسین فریدون و جمعی از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم علی نصیریان تاکید کرد که توسعه فرهنگی که امروز در ایران به وجود آمده مرهون زحمات وزاری قبلی ارشاد از جمله احمد مسجد جامعی و سید محمد خاتمی بوده است.

در ابتدای این مراسم سرود ملی ایران به رهبری شهرداد روحانی اجرا شد. پس از اجرای سرود ملی، شهرداد روحانی ضمن خوش‌آمدگویی به سیدعباس صالحی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «هنرمندان همیشه در همه عرصه‌ها بعد از انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند. هنر موسیقی زمان جنگ نیز حضور داشت و پشت صحنه جبهه‌ها ارکستر سمفونیک برای تقویت روحیه آثار را اجرا می‌کرد. امروز نیز امیدواریم با آمدن وزیر جدید توجه بیشتری به هنرمندان بشود.»

پس از صحبت‌های روحانی، علی نصیریان بازیگر معتبر سینمای ایران به روی سن آمد و درباره عملکرد صالحی امیری در وزارت ارشاد گفت: «ما تازه داشتیم به جناب صالحی‌امیری انس می‌گرفتیم که این تغییر رخ داد. صالحی‌امیری شخصیت بسیار خوبی است و اقدامات خوبی برای پیشبرد برنامه‌های فرهنگی، هنری و توجه به بخش‌های مختلف خانه تئاتر و سایر بخش‌های فرهنگی هنری داشتند. او دلبسته فرهنگ و هنر این سرزمین است. امیدوارم سیدعباس صالحی بتواند بسیار بهتر از ایشان به هنر و فرهنگ این کشور کمک کند.»

این بازیگر سینما و تئاتر با اشاره به زحمات مدیران حوزه فرهنگ و هنر در دوره‌های گذشته تاکید کرد: «درست است که ما در کشور مفاخر مختلفی داریم اما توجه به هنرهای زنده مانند تئاتر که تکثیرپذیر نیست؛ بسیار مهم است. امروز تئاتر بسیار مورد استقبال است و استقبال از تئاتر یعنی توسعه فرهنگی و این توسعه فرهنگی رخ نمی‌دهد مگر با یک مدیریت فرهنگی درست. امروز اگر ما شاهد توسعه فرهنگی هستیم این توسعه فرهنگی مرهون خدمات افرادی همچون صالحی‌امیری، احمد مسجدجامعی و در گذشته سیدمحمد خاتمی بوده است.»

به گزارش ایلنا پس از صحبت‌های علی نصیریان، سیدرضا صالحی امیری که سال گذشته و پس از استعفای علی جنتی، مسئولیت وزارت ارشاد را بر عهده گرفت، با حضور بر روی سن تالار وحدت گفت: « مدیریت باید در حوزه فرهنگ مدیریت فراگیر باشد و حوزه‌های دیگر نباید در دوره مدیریت فرهنگی دخالت کنند. فرهنگ را نباید با حکومت‌های محلی مدیریت کرد. در مسئله اخیر که یک کنسرت در قوچان لغو شد؛ من به سرعت از رئیس‌جمهور تقاضای رسیدگی داشتم.»

او با اشاره به این نکته که تنها راه نجات کشور گفتگو میان افراد است، خاطرنشان کرد: «زمان انگ‌زنی گذاشته است. امروز همه در حوزه فرهنگ حق دارند و باید برای این حق گفتگو کنیم و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم همه شبیه ما شوند. باید گفتمان افرادی که به این دولت رای دادند در حوزه فرهنگ دیده شود.»

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم و دوازدهم که در این مراسم حضور داشت،  درباره عملکرد صالحی امیری به عنوان وزیر ارشاد گفت: «صالحی‌امیری عملکرد خوبی داشته و قطعا از ظرفیت وی در دولت استفاده خواهد شد. سیدرضا صالحی امیری و عباس صالحی با هم دوست بودند و با تغییر محل خدمت دوستان، تغییر چندانی در وزارت ارشاد صورت نمی‌گیرد.»

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: «باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مرجعیت قانونی از قدرت لازم برخوردار باشد و اگر این مرجعیت ضعیف شود، قطعاً فرهنگ ضعیف خواهد شد. در کشور باید در این وزارتخانه قانون محوریت باشد و سلیقه‌های شخصی محوریت نداشته باشد.»

پس از پایان صحبت‌های اسحاق جهانگیری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم معارفه خود گفت: « خوشحالم امروز فرصتی برای خدمتگزاری فراهم شده و من به عنوان خادم فرهنگ و هنر خوشحالم در خدمت اهالی فرهنگ و هنر هستم. اگر پزشکان طبیب جسم هستند، اهالی فرهنگ و هنر طبیب روح و روان هستند و فرهنگ هوای حیات جامعه است و نمی‌توان این هوا را گلخانه‌ای اداره کرد.»

او همچنین در پایان صحبت‌های خود در مورد اهمیت فرهنگ تاکید کرد: «فرهنگ بخشنامه‌ای و امرانه‌ای نیست. فرهنگ صحبت و رفاقت و همدمی و هم‌نفسی است. ایران جانش به فرهنگ و هنر جاودانه است. بد است نام ایران با ایران‌هراسی تعریف شود. هنر ایران می‌تواند نام ایران را دوباره بدرخشاند اما فقط به تاریخ وابسته نیستیم. امروز هنر روز ما جهانی است. امروز تنها کالایی که از ایران جهانی است، فرهنگ است. امروز در دنیا ایران را به خودرویی ایرانی نمی‌شناسند بلکه به اسکار سینمای ایران می‌شناسند در حالیکه ما برای خودرو بیشتر از  فرهنگ هزینه کردیم. اگر می‌خواهیم سیاست و اقتصاد قوی داشته باشیم باید فرهنگ قوی داشته باشیم.»

9412

[ad_2]

لینک گزارش

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

این خبر را به اشتراک بگذارید :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*